Yavru Kedi

Yavru Kedi

Günümüzde bir çok insan evinde yanına bir arkadaş aramakta, bu sebeple hayvan sahiplenmektedir. Tüylü dostlarımız bizlerin çocukları ve arkadaşları olmakta, evimizin neşesi haline gelmektedir. Hele ki yavruyken, daha da sevimli olmakta, karakterleri bizimle şekillenmektedir. Haydi gelin, yavru kedi dostlarımıza ve bakımı konusunda dikkat etmemiz gerekenlere yakından bakalım.

Yavru Kedi Bakımı

Sevimli dostlarımız yaklaşık 12 aylık olana kadar yavru olarak adlandırılır. Özellikle ilk 4 hafta oldukça önemli olup, 4 ile 8 hafta arasında anne sütünden kesilir. Daha önce anne sütünden kesilmesi tavsiye edilmez. Zira eğer anne sütünden mahrum kalırsa bağışıklığı güçlenemediği için hasta olabilir ya da daha kötüsü ölebilirler. Eğer yavru kedi anne sütünden mahrum kaldıysa öncelikle mümkün ise süt annesi aranır. Mümkün değil ise pet shoplarda satılan kedi süt tozu kullanılmalıdır. Bilinenin aksine kedilerde laktoza karşı duyarlılık olduğundan inek sütü verilmemelidir. Eğer başka bir seçenek yoksa inek sütü mutlaka ama mutlaka sulandırılarak verilmelidir. Ayrıca keçi sütü kedi sütüne çok benzediğinden kedinize keçi sütü de verebilirsiniz. Tabi yine sulandırmak şartıyla.

Minik dostlarımız sütten kesildiğinde yavaş yavaş kuru gıdalara geçebilir. Marketlerde ve pet shoplarda yaş aralığına göre kuru ve yaş mama bulabilirsiniz. Eğer isterseniz evde kendi yediğiniz yemeklerle de besleyebilirsiniz. Burada önemli olan baharatlı ve tuzlu ya da tatlı yiyecekleri yavru kedinize vermemelisiniz. Bu gıdalar sindirim sistemini olumsuz etkilemektedirler. Sütten kesildiği ilk zamanlarda vereceğiniz besinleri rondodan geçirerek ya da çatalla ezerek vermeniz gerekmektedir. İnternette bir çok evde yapılabilecek yavru kedi mama tarifi bulunmaktadır. Bunlardan faydalanabilir ve kediniz için en uygun gıdayı kendiniz üretebilirsiniz. Eğer vaktiniz yoksa ya da yavrunuzun kuru mamayla beslenmesini istiyorsanız o zaman da kaliteli bir mama ile beslemenizi tavsiye ediyoruz.

Bir diğer konu da tuvalet alışkanlığı. Yavrular 5 haftalık olana kadar tuvaletlerini annelerinin yalaması yardımıyla yaparlar. Eğer kedinizin annesi yok ise bu işlemi bir pamuk yardımıyla siz yapmalısınız. 5 haftalıktan itibaren kediler kum kabında kendi başlarına tuvaletlerini yapabileceklerdir. Bu onlar için içgüdüsel olduğundan tuvalet eğitimi oldukça kolaydır.

Tags:
Leave a Comment