Van kedisi

Esas memleketi Van olan Van kedisi sahip olduğu özellikleriyle insanların en yakın dostlarından birisi olmayı başarıyor. Son derece büyüleyici görüntüsünün yanı sıra sıcakkanlı ve zeki olması da bu hayvanın en önemli özellikleri arasında yer almaktadır.

Fiziksel Özellikleri

Van kedisi denilince akla ilk olarak iki gözü farklı renkte olan bembeyaz bir kedi gelmektedir. Ancak bu sadece bit türüdür. Bunun yanı sıra her iki gözü kehribar ya da mavi olan Van kedileri de mevcuttur. Son derece uzun tüylere sahip olan bu kedi su ile oynamayı ve yüzmeyi de çok sevmektedir. Atletik yapısı sayesinde de farelere göz açtırmadığını da rahatlıkla söyleyebiliriz.

Son derece sağlıklı bir vücut yapısına sahip olan bu kedi türü insanlar ile sıkı dostluk bağları geliştirmektedir. Ancak biraz da kıskanç olduklarını belirtebiliriz. Bu sebeple yanında başka bir evcil hayvan beslemek biraz zor olabilir. Bunun yanı sıra ilgi görmek isteyen bir kedi türü olduğunu ifade edebiliriz. Özellikle hamilelik döneminde ilgiye olan ihtiyacı daha da çok artmaktadır. Genellikle 4 yavru doğurduğunu da belirtmiş olalım.

Bakımı

Van kedisinin bakımı tüylerinin uzun olması nedeniyle biraz zahmetli olabilir. Ancak kedinizle ilgilenmek sizleri son derece rahatlatacaktır. İşte bu sebeple bu işi severek yapacağınızdan eminiz. Ayrıca ılık ve derin olmayan suları da sevmesi son derece önemlidir. Zira sizden önce kediniz kendi temizliğini yapacaktır bile.

Diş temizliği de her gün fırçalamak suretiyle yapılmalıdır. Bunun yanı sıra iki haftada bir tırnakları kesilmeli ve haftada bir de kulak temizliği yapılmalıdır. Bu bakımları yapılan Van kedisi ile rahatlıkla istediğinizi yapabilirsiniz. Ayrıca bu türün temizliğe önem veriyor olması sebebiyle yaşam alanını temiz tutmanızı öneririz. Bu kapsamda kedi kumunun temiz olması son derece önemlidir. Eğer bu hususlara dikkat ederseniz bu durumda gayet eğlenceli vakitler geçirebilir ve ailenizin bir parçası haline getirebilirsiniz. Herhangi bir hastalık oluşması durumunda ise veteriner hekimlere başvurmanızı tavsiye ederiz. Böylelikle hastalığın iyileştirilmesi için erken müdahale imkanı doğacaktır.

Tags:
Leave a Comment