Scottish Kedi

Hem sevimliliği hem de kolay bakımı ile Scottish kedi oldukça sevilir. Bu kedi ırkı İskoçya’da keşfedilse de anavatanı tam olarak bilinememektedir. Oldukça sevecen ve uyumlu bir kedi olduğu için çok tercih edilir.

Scottish Fiziksel Özellikleri

Bu kedi türü ilk olarak çiftlik kedisi olarak tercih edilmiş, daha sonra evlerimize de girmiştir. Bu kedilerin en belirgin özelliği kulaklarının küçük ve içe doğru kıvrık olmasıdır. Kafası yuvarlak ve yayvan bir görüntüye sahiptir. Yanakları tombul ve gözleri yuvarlaktır. Toparlak görüntüsü ile oldukça sevimlidir. Ses tonu da oldukça yumuşaktır ve rahatsız etmez. Hem sevimli, hem sessiz hem de uyumlu bir kedi olunca oldukça çok sevilmektedir. Miyavlama sesi bile daha melodik ve sakindir. Oturuş şekli ise bu ırka has, karakteristik bir özelliktir.

Scottish Davranışsal Özellikleri

Scottish kedisi sakin, cana yakın, uysal ve akıllı bir kedidir. İnsanlarla arası oldukça iyidir. Sempatik tavırları ile de kendisini sevdirmektedir.

Bu kedileri sahiplenmek oldukça kolaydır. Çünkü sahibini de evi de çabuk benimser ve uyum sağlarlar. sahibi ile oyun oynamayı, vakit geçirmeyi severler. Mesela oyuncakları atarak geri getirmesini isteseniz bunu anlayarak yapar. Öğrenme kabiliyeti yüksek, akıllı kedilerdir.

İlgilenmeseniz dahi sizi yormazlar. Kendi başlarına oynamayı da severler. Ancak kediniz için oyuncak almayı ihmal etmeyin.

Özellikle yavru iken aldığınız kedinizi kolayca eğitebilirsiniz. Zaten yaramazlığa meyilli değildir. evi dağıtmak ya da eşyalara zarar vermek huyları değildir. Sakindirler ve kurallara uyarlar. Masaj yapmanızı çok sever. Kucağınızda durmaktan sıkılabilir.

Scottish Kedi Bakımı

Tüyleri çok uzun olmadığından haftada iki taramanız yeterlidir. Çok fazla tüy dökmezler. Scottish kedi bakımı oldukça kolaydır. 8 aydan sonra ergenliğe girerler. Genelde British Shorthair kedisiyle çiftleştirilir.

Tags:
Leave a Comment