Mavi Rus kedisi

Kürkü ve farklı tüy rengi ile dikkat çeken kedi ırklarından biri de Mavi Rus kedisi olmaktadır. bu kedinin ırkı biraz tartışmalıdır. İngilizler tarafından Rus limanlarına getirildiği iddia edilir. Soğuğa dayanıklı tüy yapıları ise Rus kedisi odluğunu gösterir. Şu anda da en çok Rusya’da bulunurlar.

Mavi Rus Kedisi Fiziksel Özellikleri

İnce ve uzun yapıya sahip olan bu kediler, tombul kedi sevenleri pek tatmin etmeyecektir. Kemikleri ince ancak kasları gelişmiştir. Gözler ise iri, yuvarlak ve yeşil renklidir. En belirgin özelliklerinden biri tüylerinin eşsiz rengidir. Çünkü griye alan mavimsi tüyleri vardır. Bu yüzden Mavi Rus kedisi olarak bilinirler. Karınlarındaki tüyler daha mavimsidir.

İnce kuyrukları vardır. Kuyruklarında donuk renkler olması da, kedi ırkları arasında nadir görülen bir özelliktir.

Mavi Rus Kedisinin Davranışsal Özellikleri

Mavi Rus kedisi özellikleri denilince ilk olarak uysallığı sayılabilir. Sessiz, sakin, uysal ve nazik hayvanlardır. En göze çarpan huyları ise tırmanmayı sevmeleridir. Sahiplerine bağlıdır ve iletişimleri güçlüdür.

Monoton bir hayatı sevdikleri için ortam değişikliğinde huzursuz olabilirler. Düzenlerinin değişmemesi önemlidir. Aynı saatte yemek yemek, aynı yerde yatmak ya da sürekli kumları temiz olsun isterler.

Tek başına oynasa da biriyle oynamayı daha çok sever. Ağız yapısı sebebiyle her zaman gülümser gibidirler.  Bu da onları çok sempatik gösterir.

Mavi Rus Kedilesinin Bakımı

Bu kediler ortalama 10-15 yıl ömre sahiptir. Genelde sağlık problemleri vardır. Bu yüzden yaşam süreleri daha kısadır. Mavi Rus kedisi bakımı oldukça kolaydır. Sıradan kediler gibi haftada iki taramak yeterlidir. Düzenini bozmamaya, saatinde beslemeye gayret ederseniz uysal olacaktır. kum kabını temiz tutmanız da onun için önemlidir. Ortalama 5 kilo ağırlığında olan kedilerdir.

Tags:
Leave a Comment