Kedim Kaç Yaşında

Hepimiz bu sevimli kedicikleri çok seviyoruz ama yaşını tam olarak bilmiyoruz peki “kedim kaç yaşında” işte bu sorunun yaklaşık cevabı bu yazımızda.

Kedim Kaç Yaşında: Dişlerden Anlamak

Birkaç yöntemi olmakla birlikte tam ve kesin bir sonuç çıkartmak şimdilik imkansız. kedinizin yaşını anlamak için yukarıda ki görsele de bakabilirsiniz. ayrıca kediniz dişleri, kas yapısı, gözleri gibi ayrıntıları sayesinde yaşı hakkında fikriniz olmanızı sağlar.

Peki Kedim kaç yaşında diyorsanız hala, tavsiyem öncelikle kedinizin dişlerine bakın, çünkü genç kedilerin dişleri parlak ve temiz görünümlüdür yaşlı kedilere nazaran.
Yavru kedilerin ilk dişleri iki ile dört hafta arasında çıkar kalıcı dişleri ise dördüncü ay civarında oluşmaya başlar. Eğer ki kedinizin dişleri kalıcı olmuşsa ve beyaz ise kedimiz muhtemelen birinci yaşın içerisindedir ve dişler üzerinde sararma varsa yer yer kediniz bir veya iki yaşında veya tartar tabakası oluşumu varsa kedinizin yaşlı olduğunu göstermektedir.

Kedim Kaç Yaşında: Kaslardan Anlamak

En iyi çağlarında ve hareketli dönemlerinde olan kedilerde kaslar daha belirgin olduğu halde yaşlanan yaşı ilerlemiş kedilerde kaslar belirginliğini kaybeder ve sarkan deriler ile çökmüş omuzlar dikkat çeker.

Kedim Kaç Yaşında: Tüylerinden Anlamak

Genç kedilerde ki tüyler daha güzel ve yumuşak olurken yaşı ilerlemiş kedilerin tüyleri sık ve kalın bir şekil alır ayrıca ileri yaşlarda ki kedilerin tüylerinde de beyaz veya gri tüyler yer almaktadır.

Kedim Kaç Yaşında: Gözlerden Anlamak

Akıntısız, temiz ve berrak parlak gözler genç kedilerde dikkat çekerken, yaşı ileri kedilerde göz içerisinde iris tabakasında pürüzler dikkat çeker bu durum genç kedilerde görünmez. Kedilerin gözlerinde dikkat çeken bulutsu tabaka yaklaşık olarak 12. yılda oluşur. Tabi gözler her cins kedide aynı değildir. mesela, iran kedisi ve scottish cinsi gibi kedilerde gözlerde akma her yaşta dikkat çeken bir ayrıntıdır.

Tags:
Leave a Comment