Kedilerde kısırlaştırma ve hormon iğnesi

  • Home
  • Kedi
  • Kedilerde kısırlaştırma ve hormon iğnesi

Kedilerde kısırlaştırma ve hormon iğnesi birbirini tamamlayan birbirinin devamı sorunlar ve geçici çözümler diyebiliriz.

Bu konuda çok sayıda makale okusamda net şu şudur diyen bir yazıya denk geldiğimi söyleyemem. Genelde yuvarlak cümleler ile şuan yaptığım gibi konu geçiştirilir.
Bu konuda sadece bir kaç noktaya dikkatinizi çekmek istiyorum o da kediler 1 yaşından önce kısırlaştırılmaz bunu çok sayıda uzman sayılan veterinerlere de sordum cevap aynı 1 yaşından önce kedilerde kısırlaştırma olmaz çünkü, 1 yaşına kadar kediler gelişme evrelerini büyüme süreçlerini tamamlamamış olurlar ve kısırlaştırma yapılırsa çok ağır sonuçlarının olabileceği bilgisini verdiler.

Bir yaşına kadar bekliyoruz peki yavrudan ergenliğe geçen zaten sorunları olan yavrumuzun birde hormonlarının getirdiği bu sorunlarla nasıl başa çıkacağız. cevap vermek gerekirse tam bir başa çıkma asla yok.

Sadece sabretmek gerekiyor,ve kedinizin yaptıklarına kızıp onu cezalandırmak ya da ona kötü davranmak yapacağınız tamiri çok zor en büyük hata olur. sonuçta onu kendi dünyasından alıp ev denilen kafese koyan bizleriz. O doğasını yaşıyor kızmak yersiz.

Benim gibi erkek kedi sahipleri özellikle Kedilerin kızgınlık döneminde garip garip miyavlama sesi, sürekli bir memnuniyetsizlik, tüy dökme, çiftleşme isteği ve en kötüsü çevreye çok ağır bir koku bırakma isteği ve davranışı ile mücadele ederler. Bütün bunların tam bir çözümü yok fakat her koşulda yapmamız gereken sinirlensekte kendimizi tutarak onu sevmemiz ve bu zor zamanında ona sevgiyle destek olmamız gerekir.

Kedimizde hormon iğnesi yaptırmaktan başka are kalmadığını düşünüyorsanız yaptırın fakat ben uzman olmasam da önermem. yapay ve normal duyguları dürtüleri baskılayan herşey bence zararlıdır.
Ayrıca şunu da kesin belirtiyim kedilerde hormon iğnesi herzaman etkili işe yarayan bir uygulama değil bende kendimi çaresiz hissedip yaptırdım çok bir faydasını görmedim üç beş gün kedimiz duruldu sonra aynı sesler, sinir, koku bırakma devam etti.

Kedilerde hormon kaynaklı ve çiftleşme kaynaklı koku bırakmaya tam bir çözüm yok sadece zamana bırakıp zamanla normale dönmesini bekleyeceksiniz tabi bir kaç geçici çözüm var mesela kedilerin sevmediği kokuları kullanarak ki kediler genelde aynı noktalara koku bırakırlar, o noktalara kedilerin sevmediği kokuları bıraktığınızda kedinizin koku bırakmasını engelleyebilirsiniz. kediniz yaşına girdiğinde de kesin çözüm olan kısırlaştırma işlemini uygulayabilirsiniz.

Tags:
Leave a Comment