KEDİ CİNSLERİ

İnsanların en iyi arkadaşları arasında yer alan hayvanlar kedi, köpek, kuş şeklinde çeşitlere ayrılırlar ve hepsinin kendine has özellikleri, huyları vardır. Özellikle kediler sevimli halleriyle, rengârenk tüyleriyle hem evde hem sokakta gördüğümüzde yüzümüzü gülümsetmektedir. Yaşam alanlarımızı paylaştığımız hayvanlardan biri olan kedilerin farklı cinsleri bulunmaktadır. Van kedisi, İran kedisi, British Shorthair, Siyam kedisi, Mavi Rus kedisi gibi örnekleri bu anlamda saymak mümkündür. Ülkemizde bilinen türlerden biri olan Van kedisi bembeyaz tüyleri ve farklı göz renkleri ile dikkat çekmektedir. Genellikle biri kehribar biri mavi olan göz renklerindeki bu durum onların görünüşlerini daha dikkat çekici ve güzel bir hale getirmektedir. Kedi cinsleri arasında yer alan siyam kedisi kendine özgü renklere sahiptir. Yüz ve kulak kısmı ile kuyrukları koyu renkte olup vücutlarının geri kalanı açık renklidir. Evin içersinde konuşkan bir kedi olsun isteyenler için siyah kedileri idealdir.

Ev ortamında sevimli bir arkadaş, tüylü bir dost olarak kendilerine yer bulan kediler farklı türlere ayrılmaktadır. Kedi cinsleri denildiğinde sayılabilecek türlerden birisi British Shorthair’dir. Sakin olmaları ile bilinen bu kedi türü yavrularına karşı da oldukça şefkatli, sevecen ve ilgilidir. Sahipleri ile yakın bir bağ kuran British Shorthair kedisi insanlarla iyi geçinmektedir. Yazımızda bahsedeceğimiz bir diğer kedi cinsi ise Russian Blue yani Mavi Rus kedisidir. Adından da anlaşılacağı üzere gümüşi mavi renkte tüyleri olan Russian Blue sakin bir yapıya sahiptir. Mavi Rus kedisi güzelliği ile insanları büyülemektedir.

Kedi cinsleri arasında Fars, Bengal, Habeş gibi türlerde yer almaktadır. İnsanların olduğu gibi kedilerinde kendine özgü karakterleri bulunmaktadır. Örneğin kimi sakin kimi hareketli bir yapıya sahipken bazısı da ilgi delisidir. Günlük yaşamın yoğunluğu ve stresine karşılık kedilerin sunduğu karşılıksız sevgi ilaç gibidir zira onlar ömürleri boyunca yanımızda olan, en iyi arkadaşlarımızdır. Kedilerin tüylerinin uzunluğu da yine türlerine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Ülkemizdeki kedi türlerinden biri Ankara kedisi adını taşımaktadır ve orta/ büyük vücut yapısına sahip olan bu kediler genellikle baskın beyaz renktedirler.

KEDİ BİLGİSİ

Sevimli halleriyle ve sundukları karşılıksız sevgiyle kedilerin insanların en yakın arkadaşlarından biri olduğu söylenebilir. Farklı türleri bulunan kedilerin kimi sakin bir yapıya sahipken ve miskinliği severken kimi oldukça hareketlidir. Hazırladığımız bu yazı ile siz değerli okuyucularımız için kedi dostlarımız hakkında kedi bilgisi vermeye çalışacağız. Van kedisinden mavi Rus kedisine, siyam kedisinden Fars kedisine kadar birçok cinsi bulunan kediler aynı zamanda mahalle aralarında karşımıza çıkan sevimli sokak sakinleridir. Diğer hayvanlarda olduğu gibi kedilerinde büyüklüğü, tüylerinin uzunluğu, göz rengi türüne bağlı olarak değişmektedir. Örneğin Van kedisi genellikle biri mavi biri kehribar renklerinde gözlere sahipken siyam kedisi masmavi gözleriyle güzelliğini sergilemektedir. Kedi cinsleri arasında yer alan British Shorthair dostane bir türdür ve sıcakkanlıdırlar. Kedilerin gün içersindeki aktivitelerin başında uykunun geldiğini söylemek mümkündür. Elbette listede birde oyun oynamak vardır ki bu bazen kendi kuyrukları ile bazen de oyuncakla veya sahibiyle oynamak şeklinde gerçekleşmektedir. Kutularda en sevdikleri oyuncaklar arasında yer almaktadır.

Kedilerin beslenmesi için genel olarak kuru mama tercih edilmekte, bazen yaş mamada verilebilmektedir. Kediler hakkında göz önünde bulundurulması gereken hususlardan birisi her birinin kendine özgü bir karakterinin olmasıdır. Kediler özgürlüklerine düşkündür ve meraklı olmalarıyla bilinirler. Beslenmelerine de yine dikkat etmek gerekmektedir. Mama kabının temiz olması, tuvalet kabının da aynı şekilde temiz olması sağlanmalıdır. Yiyecek ve içeceklerinin ulaşabilecekleri, uygun bir noktada olmasına özen gösterilmelidir. Gün sonunda işten eve gelindiğinde bireylerin kedileri ile vakit geçirmesi aradaki bağı güçlendirecektir. Başları okşandığında çıkardıkları mırıltılarda insana iyi gelir.

Kedi bilgisi olarak yazımızda belirttiğimiz hususlara ilaveten kedilerin bıyıklarının onların dengesini sağladığını ve aynı zamanda bir aralıktan geçip geçemeyeceklerini anlamalarına yardımcı olduğunu söyleyebiliriz. Kediler farkında olmadan evin içersinde yaptıkları hareketlerle de sahiplerini gülümsetirler. Buna örnek olarak kutuları göstermek mümkündür zira kediler henüz nedeni tam anlaşılamamış olsa da kutuları severler. Sahiplerinin kendileriyle oyun oynamasını istediklerinde ise sürekli sırtüstü yatarak sağa sola yuvarlanabilirler. Çevrelerinde onları endişelendiren bir şey olduğunda gözleri büyüyebilir çok şaşırmayın.

Tags:
Leave a Comment