İran Kedisinin Özellikleri

İran kedisinin özellikleri’nden bahsedecek olsak da, genel anlamda bütün kedileri sevdiğimizi söyleyebiliriz. Ancak hepimizin sevgisini ve sempatisini kazanmayı başarmış bazı özel türler de vardır örneğin iran kedisi gibi. Hayvanlar aleminde sevgiye aç olmaları ve insanlarla iyi bir iletişime sahip olmaları nedeniyle evde bakılacak en uygun hayvanlardan bir tanesi şüphesiz kedilerdir. Bu makalemiz de İran kedisinin özelliklerinden bahsedeceğiz.

İran Kedisinin Özellikleri

1.En Eski Kedi Türlerinden Birisi

İran kedisi tarihte 1871 yılında ilk kayıt altına alınmış olsa da bu kedilerin 1500 yıllarda Avrupa da bulunduklarını gösteren çok fazla iz, eser mevcut.
Kökenlerinin Pers uygarlığı içerisinde yer alan dağlık bölgeler olduğu düşünülmektedir. Sizlerinde bildiği üzere bu kediler basık burunları, doğuştan gelen cazibe yerlerinden biri olan uzun tüylere sahip bir kedi türüdür. İran kedisinin özelliklerinde yer alan basık burunları, bu kedilerin başka türlerle çiftleştirilmeleri sonucu daha çok ortaya çıkan bir özelliktir.

2. Farklı Tüy Renklerine Sahiptirler

İran kedileri farklı renklerde olabilirler saymakla bitmez diyebiliriz çünkü, tam 80 adet farklı tüy rengine sahiptirler.

3. İngiliz Kraliçelerinden Victoria’nın da 2 Adet İran Kedisi Varmış

Birleşik krallığın meşhur kraliçesi victoria nın 2 adet mavi iran kedisi varmış ve bu iran kedilerin o ülkede ün kazanmasına neden olmuş.

4. Tam Bir Kuçak Kedisi Diyemeyiz

Bazı sitelerde iran kedileri için tam bir kucak delisi olduklarını söylemişler fakat bunu neye bakarak veya nereden araştırarak söylemişler bilmiyorum, çok sayıda iran kedisi görmüş ve beslemiş bir insan olarak şunu söyleyebilirim; İran kedileri uysaldır, yetişkin dönemlerinde genelde sessiz ağır başlıdırlar, rahatsız etmezler sizi, fakat şu da bir gerçek ki onlar istemediği sürece sevilmeyi fazla sevmezler. Kendileri istedikleri zaman yanınıza gelirler kendileri sevdirirler yada ilgi istediklerinde farklı tonlamalarla sizi yanlarına çağırırlar ve sevmenizi isterler. Sürekli kucağınıza aldığınızda kısa süre sonra sıkılırlar inmek isterler.

5. İki Tip İran Kedisi Vardır

Geleneksel ve show türü olmak üzere iki adet tip iran kedisi vardır. Geleneksel olan iran kedileri burunları show türü iran kedisine göre daha düz olan basık olmayan yapıdadır ayrıca, show türü iran kedisi gibi büyük kahverengi gözlerden ziyade başka renklerde de göz renkleri olabilir. İki tipinde ortak özelliği ise göz alıcı ve yumuşak uzun tüyleri. Ayrıca show türü iran kedisinin vücut hatları geniştir ve kısa yapıdadır.

6. İran Kedileri Safkan Bir Kedi Türüdür

İran kedisinin özellikleri arasında dünya üzerindeki yerlerini ve krallıklarını yaklaşık otuz yıl önce oluşturdular ve geçmiş yıllarda olduğu gibi geçen yıla ” en popüler kedi türü iran kedisi” olmuştur.

7. Bakımları Zahmetli Bir Türdür

İran kedisinin özellikleri’nden bir tanesi de bakımlarının zahmetli olmasıdır, bu özelliklerini hafife almayın ciddi manada kolay değildir bakımları, durmadan miyavlarlar özellikle yavruyken ve birşeyler isterler su miyav, yemek miyav, canım sıkıldı beni oynat miyav, eş arıyorum miyav, uykum geldi miyav en kolay bakım istekleridir, bunların yanında günlük görkemli tüylere sahip olmanın verdiği dezavantaj tüy dökme sorunu nedeniyle günlük taramanız ve evin her köşesine tüy dökülmesini azaltma yönünde ki bir diğer görevinizdir, ayrıca önemli sağlık bakımlarından bir tanesi olan göz çevresi temizliği çok önemlidir. çünkü sürekli gözleri akan bir kedi türüdür ve aşağı yukarı hergün gözlerinin çapaklarını ve suyunu silmeniz gerekir aksi taktirde gözlerinin kanalları çapak ve sıvılardan dolayı kuruma ve kanalları tıkama yapabilir buda bir tanecik yavrunuzun gözlerinin kör olmasına kadar gidebilen bir sağlık sorunu haline gelebilir.

8. Fazla Maceracı ve Çılgın Değillerdir

İran kedisinin özellikleri’nden bir diğeri ise özellikle yavru dönemlerinde biraz afacanlık yaparak hoplayıp zıplayarak mobilyalarınızı tırnaklasalarda genel anlamda yetişkin iran kedileri uysal ve ağır başılardır, fazla hoplayıp zıplamazlar. Sizi de fazla rahatsız etmezler.

9. Çocuklu Evlerde Yaşamalarına Dikkat Edilmedir

Çocuklu evlerde genel anlamda yüksek ses sorunları olduğundan iran kedileri yüksek sesten çok hoşlanmazlar ve korkarlar bu nedenle ve de çocukların kedileri rahatsız edebilme ihtimalinden dolayı çok da uygun değildir çocuklu evlerde iran kedisi, tabi çocuklar duyarlı ise hayvanlar konusunda ozaman sorun kalmaz.

10. Biblo Gibi Olabilirler

İran kedisinin özellikleri’nden bir tanesi de uzun süre bir süs eşyası gibi hareket etmeden durabilmeleri ve tek bir noktaya bakarak dalmaları olabilir. sıkılmadan uzun süre o şekilde durabilirler. Tembel bir kedi türüdür bazen sizinle iletişime geçip oynamak isteyebilir.

Daha fazlası için sitemizde gezinebilirsiniz.

Tags:
Leave a Comment