Fars Kedisi

Anavatanı İran olan Fars kedisi, en eski ırklardan biridir. İlk göze çarpan özellikleri altın sarısı, uzun ve yumuşak tüyleridir. Ancak illa ki sarı renkte değildir. Pek çok farklı renkleri mevcuttur. bakalım Fars kedisi özellikleri neler?

Fars Kedisi

Fars Kedisi

Fiziksel Özellikleri

İran kedisi fiziksel olarak kolayca ayırt edilebilen, karakteristik bir kedidir. Kısa bacaklı, basık burunlu, kalın boyunlu, sık ve uzun tüyleri olan bir kedidir. Kısa ve tıknaz görünümlü toparlak bir kedidir. Kuyrukları da aynı şekilde kabarıktır. Fars kedilerinin tüylerinin uzaması halinde mizaçları değişecektir. Bu yüzden tüy bakımını ihmal etmemek gerekir.

Fars kedilerinin gözleri büyükçe ve yuvarlaktır. Genelde kahve ve sarı renkli olsalar da kızıl renkliler de mevcuttur.

Tüy Bakımı

Fars kedilerini en güzel kılan özelliklerden biri tüyler olsa da, Fars kedisi tüy bakımı en zor olanı da tüylerdir. Tüyler düğümlenmeye müsait olduğu için bakımı şarttır. Düzenli olarak taramak, bakım yapmak gerekir. Aksi takdirde düğümlene tüyler, kedinin vücudunun nefes almasını engelleyecektir. Bu da deride yaralar oluşmasına sebep olur.

Yani sadece görsel açıdan değil, kedinizin sağlığı için de tüy bakımını ihmal etmemelisiniz. Ancak bakımının pek kolay olmadığını ifade etmek gerek. Günde en az bir kez taramak gerekir. Böylece ölü tüylerden de kurtularak, dökülmesini engellersiniz. Tüy dökme mevsimlerinde ise kedinizi tıraş ettirmeniz gerekir. Tüyleri kısalsa da kedinizin sevimliliği ve asaletinden hiçbir şey kaybetmeyecektir.

Beslenmesi

Uzun tüyler kedinizin beslenmesine de etki edecektir. Çünkü kendisini temizleyen kedi çok sayıda tüy yutabilir ve midesinde kıl yumağı oluşur. Bu yüzden Fars kedisi beslenmesi özel bilgi gerektirir. Bu tüy yumakları için özel mamalar vardır. Onları tercih etmek gerekir.

Ortalama 15 yıl ömürleri vardır. Ergenliğe geç girmeleri avantajlıdır. 18 ay ve sonrasında çifteleşebilmektedirler.

Davranışsal Özellikleri

Fars kedisi öğrenmeye açık, sevecen ve akıllı bir hayvandır. Sakin yapısı da sahibini zorlamayacaktır. Süs olarak çok tercih edilir. Çünkü aynı yerde saatlerce oturacak kadar sakindir. Canı sıkıldığında ise çabucak uyuyacaktır.

Daha fazla bilgi makale ve yazımız için sitemizde gezinmeye devam edin.

Tags:
Leave a Comment