Chartreux Kedisi

Fransız asıllı olan Chartreux kedisi gerek görünümü gerekse de karakteri ile kedi severlerin favorileri arasında yer almayı başarmıştır. Ancak tüylerinin son derece ipeksi ve şık görünmesi maalesef ki kürk için kullanılmasına neden olmuştur. İnsan ile olan ilişkilerinde oldukça uysal olan bu kedi türü avcı bir türdür. Dolayısıyla zaman zaman etle beslemek gerekecektir. Bunun haricinde ise ev yaşantısına ayak uyduran bir tür olması, seyahatlerde ses çıkarmaması en önemli özellikleri arasında yer almaktadır.

Chartreux kedisi Karakteri

Karakter olarak sessiz bir yapıya sahip olan Chartreux kedisi sahibiyle beraber yatmayı sevmektedir. Her ne kadar kucakta sevilmeye karşı antipatisi olsa da çene altı ve kulak arkası yerleri karşı koyamayacağı şeyler arasında yer alır. Sessiz olması sebebiyle iletişim kurmakta sorun yaşanabilir. Nerede olduğunu ne yaptığını sürekli olarak takip etmek gerekecektir.

Mavi ve gümüş renginde tüylere sahip olan bu kedi türü meraklı ve oyuna karşı da son derece ilgilidir. Bu sebeple bahçeniz varsa çocuklarınız için iyi bir oyun arkadaşı olacağını ifade edebiliriz. Bunun yanı sıra sinirlenmesi durumunda pençelerini ortaya çıkarabilir bu sebeple başka hayvanlar ile tanıştırırken temkinli davranmakta fayda bulunmaktadır.

Bakımı

Banyo yapmayı sevmeyen Chartreux kedisi bakımı için tüylerini taramanız yeterli olacaktır. Ancak bunu da sürekli yapmak hoşuna gitmeyecektir. Bu sebeple sıkboğaz etmemekte fayda vardır. Diş, göz ve kulak temizlikleri diğer kedi türlerinde olduğu gibi yapılmalıdır. Bunun yanı sıra tuvalet ihtiyacını karşılayacağı kedi kumunun da temiz olmasına özen göstermelisiniz. Aksi takdirde kediniz huysuzlaşacaktır.

Eğer bu hususlara riayet ederseniz hayatınıza renk katacak, sadık bir dosta sahip olabilirsiniz. Chartreux kedisi karakteri genellikle sessiz insanlar için daha uygun görülmektedir. Kedilerde özellikle de cins kedilerde sıkça rastlanılan mantar sorunu eğer vaktinde önlem alınmazsa sonuçları ağır olabilmektedir.

Tags:
Leave a Comment