British Kedi Irkı

British kedi ırkının kökeni Büyük Britanya İmparatorluğu’na dayanmaktadır. Mısır’ı işgal eden Romalılarla birlikte Büyük Britanya’ya geldiği düşünülmektedir. Bilimsel anlamda kitaplarda yer alan ismi British Shorthair’dir. 20. Yüzyılın başlarında İran kedisi ile çiftleştirilerek uzun tüylere sahip British Longhair türünde kediler elde edilmiştir. Günümüzde popülaritelerini korumaktadırlar.

British Kedi Fiziksel Özellikleri

British kedi görünüşüyle herkesi kendine hayran bırakabilir. Tüyleri genellikle tür ile özdeşleşen grimsi mavi bir renkte olup, kısa ve kalındır. Tüyleri desensiz bir görünüme sahiptir. İri bal rengi gözleri oldukça belirgindir. Yüzleri ve yanakları yuvarlak ve dolgundur. Bu onların karakteristik bir özelliğidir. Bu cins kediler fiziksel olarak ne kadar yuvarlak hatlara sahip olsalar da kuvvetli bir yapıya sahiptirler. 3 ile 5 yaşları arasında fiziksel olgunluğa erişmiş olmaktadır. Ortalama ebatlara sahip kedilerdendir. Fakat fiziksel olarak kilo almaya meyillidirler. Bu yüzden egzersizlerinin düzenli olarak yaptırılması gerekmektedir. Erkek British kedi ortalama 6 ile 10 kg arasında bir kiloya sahipken, ortalama dişi bir British kedinin kilosu 5 ile 7 kilo arasındadır. Ortalama 14 ile 20 sene arasında ömürleri vardır.

British Kedilerin Karakteristik Özellikleri

British kedi karakter olarak, bilinen en sakin, en komplekssiz, en uyumlu kedilerden biridir. Aile hayatına uyumlu olup, çocuklarla araları oldukça iyidir. Bağımsız ve lider ruhludur. Kucakta taşınmayı sevmezler. Hareketli olmayı ve oyun oynamayı çok severler. Kişilik olarak olgun ve sakin bir karaktere sahiptir.

British Kedilerin Fiyatları

En uslu, en sevecen kediler arasında yer alan British kedi, aynı zamanda en pahalı kediler arasında yer alır. Bu sevimli ev arkadaşına sahip olabilmek için 700 ile 3000 lira arasında bir ücreti gözden çıkarmanız gerekmektedir. Satıcıya göre fiyatlar değişiklik gösterir. Fiyatları etkileyen faktörlerden bazıları şunlardır; kedinin rengi, vücut tipi, karakteri, kulak yapısı, kürk kalitesi, kuyruk anatomisi gibi özelliklerdir. Bu özelliklere göre satıcı tarafından fiyat belirlenir. Ödeyeceğiniz bu ücret neticesinde ömrünün sonuna kadar sizinle olacak bir yol arkadaşı ile uzun ve muhteşem bir yolculuğa çıkacaksınız. Onunla geçireceğiniz anlar, hayatınızın en güzel anları olacak.

Tags:
Leave a Comment