Birman kedisi bakımı

Son derece karizmatik bir görünüme sahip olan Birman kedisi Fransa asıllı bir kedi olup son derece uysaldır. Mitolojiye dahi konu olan bu kedinin güzelliğini bir tanrıçadan aldığı dahi söylenmektedir. İnsan canlısı olması da en önemli özellikleri arasında sayılabilir.

Meraklı ve Uysal

Her ne kadar uysal bir kedi olduğunu söylesek de merakını da belirtmek gerekir. Zira sizler evinizde otururken yanınızda değilse bilin ki bir yerleri karıştırıyor olabilir. Bu sebeple gözünüz üstünde olsa iyi olur. Bunun yanı sıra sevilmeyi son derece çok sevmesi ve kucakta yatmaya bayılması kedi tutkunları için bulunmaz bir nimettir.

İletişim kurmak istediğinde nazikçe miyavlayan bu kedi size ve çocuklarınıza hiçbir zarar vermeyecektir. Bunun yanı sıra ne yaparsanız katılmak isteyecek ve çok ciddi bir şekilde eğlenmenizi sağlayacaktır. Adeta bir arkadaşınız gibi olacaktır.

Bakımı

Birman kedisi bakımı yaparken dikkat edilecek hususların başında tüyler gelmektedir. Zira uzun ve ipeksi tüylere sahip olan bu kedinin tüyleri taranmadığı takdirde birbirine dolaşabilmektedir. Bu kapsamda ilkbahar aylarında da daha fazla özen gösterilmelidir zira bu aylarda kış tüyleri dökülmektedir.

Diş temizliği diğer kedi türlerinde olduğu gibi her gün yapılmalıdır. Ancak bu mümkün değilse en kötü haftada birkaç kere yapmak en doğrusu olacaktır. Tırnaklarının da 2 haftada bir kesilmesi isabetli olacaktır.

Birman kedisinin bakımını yaparken kulak çubuklarını kullanmaktan kaçınınız. Bunun yanı sıra gözlerinde yer alan akıntıları temizlemek için de bezin farklı yerlerini kullanmayı ihmal etmeyiniz. Aksi takdirde sağlam gözüne de bulaştırmanız söz konusu olabilir.

Her kedi türünde olduğu gibi Birman kedisi de temiz bir yaşam istemektedir. Bunun için kedi kumunu ve yaşam alanını temiz tutmak son derece önemli olacaktır.

Genel Sağlık Durumu

Birman kedisinin ömrü 14-15 yıl kadardır. Fiziksel özellikleri bakımından son derece dayanıklı olduğunu ifade edebiliriz. Bunun yanı sıra bakımına özen verilmez ise başka hayvanlardan hastalık kapması elbette ki mümkündür. Bu sebeple özenli bir şekilde bakımını yapmak ve gerektiğinde veterinere götürmek son derece önemli olacaktır.

Tags:
Leave a Comment