Bengal kedisi

Asya leopar kedisi olarak bilinen Bengal kedi ırkı tükenmek üzereyken 1960’lı yıllarda ev kedileri ile çiftleştirilerek türünün devamı sağlanmıştır. 20 yıl süren çiftleştirme çalışması sonunda Asta leoparı yeniden elde edilmiştir. İşte bu kedi de Bengal kedisi olarak adlandırılmıştır.

Leopar kedisi olarak anılmasının sebebi gerçekte leoparı andıran tüyleri ve desenlerdir. Benekli ve yabani bir hayvandır.

Bengal Kedisi Davranışsal Özellikleri

Bengal kedisinin görünümü bir leopara benzer ve vahşi bir kediyi andırır. Ama sıcakkanlı ve meraklı bir kedidir. Güçlü ve dayanıklı olmaları sayesinde yaşam koşullarına adapte olabilirler. Hatta sudan korkmayan bu kedinin, yüzdüğü de bilinir. Suya atılan şeylerle oynamaktan hoşlanırlar.

Kararlı, uslu ve meraklı bir kedidir. Oldukça şefkatlidir. Aynı zamanda sesli ve biraz gürültülüdür. İnsanlarla beraber olmaktan zevk alırlar. Bu yüzden yalnız olunca daha huysuz olurlar.

Bengal Kedisinin Vücut Özellikleri

Bengal kedisi en belirgin özelliği, vücudunun adeta bir leoparı andırmasıdır. Hatta oldukça kaslı olan vücudu gözden kaçmayacaktır. Kafası vücuduna göre küçüktür. Başı üçgen şeklinde bir görünüme sahiptir. Sivri kulak uçları, kafasını daha dik gösterir. Burun geniş ve yayvandır.

Oldykça güçlü ve dayanıklı bir kedidir. İri, kemikli ve kaslı bir görünümü vardır.

Bacakları vücuduna oranla çok kısa değildir. arka bacakları ön bacaklardan daha uzundur. kuyruğu kalın ve çok uzun değildir. bu kedinin tüyleri yavru iken uzundur ancak büyüdükçe orta bir hal alır. Kalın ve yumuşak tüylere sahiptir. Her gün yumuşak bir şekilde fırçalamak tüylerini parlak ve temiz gösterecektir. Bu kedi ırkı ülkemizde de bulunmaktadır ancak pek fazla olduğu söylenemez.

Bengal Kedisi Tüy Bakımı

Bengal kedisinin tüyleri çok uzun olmadığı için her gün taramak gerekmez. Haftada 3-4 kere taranması yeterli olacaktır. Eğer leopar desenleri daha belirgin olsun isterseniz kedi pudrası kullanabilirsiniz. tüylerinin kuruması zaman alacağı için çok sık yıkanması tavsiye edilmez. Yıkansa bile mutlaka güzelce kurutmak gerekir. Bu kedinin bakımı aslında çok zor değildir. Ancak ülkemizde pek sık görülmez. Yurtdışından özel getirmek gerekir.

Tags:
Leave a Comment