Ankara kedisi

Ana vatanı Türkiye olan Ankara kedisi yurtdışında da Angora adıyla tanınmaktadır. Son derece tatlı bir görünüme sahip olan bu kedi cinsi ayrıca sahip olduğu özellikler sebebiyle de sıklıkla tercih edilmektedir. Öyle ki oldukça sıcakkanlı olması ve ev ortamına alışık olması bu kedinin en çok sevilen özelliklerindendir. Kendi kendine oyun oynama alışkanlığı olan bu kedinin sahipleri hiçbir vakit sıkılmamaktadır. Böylelikle başta çocuklar olmak üzere herkesi eğlendirmektedir.

Ankara Kedisi Fiziksel Özellikleri

Ankara kedisinin bariz fiziksel özelliklerinden birisi tüylerinin uzun olmasıdır. İşte bu sebeple düzenli bir şekilde taranmaya ihtiyacı vardır. Bunun yanı sıra kendine has yürüyüş tarzı ile de diğer kedilerden ayrılmaktadır.  Zira yürürken tüylü kuyruğunu yatay bir şekilde tutmaktadır. Bunun haricinde ise üçgen burun yapısı, badem gözleri ve sivri kulakları da fiziksel özellikleri arasında sayılabilir.

Ankara Kedisinin Bakımı

Ankara kedisinin tüyleri uzun olduğu için taranmaları gereklidir. Bunun için haftada 2-3 kez taramanız yeterli olacaktır. Banyo konusuna gelecek olursak su ile aralarının pek de iyi olduğunu söyleyemeyiz bu sebeple çok fazla sıkboğaz etmeden ayda bir kere yıkanması yeterli olabilir.

Her ne kadar kediler kendi bakımlarını kendileri yapsalar da bazı yerde bu yeterli olmamaktadır. İşte bu sebeple dişlerinin fırçalanması gerekebilir. Ancak bu dişlerin sağlık durumu yakından izlenerek de yapılabilir. Zira herhangi bir rahatsızlığı yoksa ki Ankara kedileri son derece dayanıklı kedilerdir, arada sırada fırçalamak yeterli olacaktır.

Bir diğer önemli husus ise tırnaklarının kesilmesidir. Ev ortamında yaşayan bu kedilerin hem çevreye hem de kendine zarar vermemesi için tırnaklarının 15 günde bir kesilmesi isabetli olacaktır. Ayrıca kedinin yaşam alanının sürekli bir şekilde temizlenmesi de son derece önemlidir. Bununla birlikte göz ve kulak temizliğinin de düzenli olarak yapılması gerekir. Bunun için bez kullanılabilir. Ancak kesinlikle çubuk ile temizleme yapılmamalıdır. Zira Ankara kedisinin özellikleri arasında sağırlık olabilmektedir. Kalıtsal olan bu sorunu daha da fazla tetikleyebilirsiniz. Tüm bu hususlara dikkat ederseniz son derece eğlenceli bir şekilde vakit geçirebileceğinizi rahatlıkla söyleyebiliriz.

Tags:
Leave a Comment