Akbaş Cins Köpekler

Akbaş köpeği, Anadolu’ya özgü bir köpek cinsidir. Bir tür çoban köpeği olan bu köpek genellikle sürüyü ve evi koruması için yetiştirilir. Aileye bağlı, zeki, cesur ve güçlü bir köpektir. Eskişehir ve Sivrihisar tarafındaki çiftliklerde özel olarak yetiştirilir ve ırkın kaybolmaması için kendi arasında çiftleştirilir. Artık Amerika’daki çiftliklerde de yetiştirilmeye başlanmıştır. Türkiye’ye ait olan Akbaş köpek cinsinin kökleri çok eskiye dayanmaktadır. Dünya’nın en eski köpek ırklarından olup ilk 3000 yıldan öncesinde keşfedilmiştir. Günümüzde Akbaş çoban köpeği genetik özellikleri bakımından diğer çoban köpeklerinin akrabası olarak görülmektedir. Çok eski ve özel bir tür olan bu köpek ırkının, kaybolmaması ve bozulmaması için özel koruma altında tutulmaktadır.

Güçlü ve çevik olduğundan dolayı sürüleri olası bütün tehlikelere karşı korur. Renk bakımından genellikle beyaz tüylüdür. Çene yapıları ve dişleri son derece sağlam ve güçlü olan bir köpektir. Bu sayede kurt ve ayılar ile baş edebilir. Bekçi ve çoban köpeği oldukları için evin içinde beslenmeye uygun değillerdir. Akbaş köpek cinsinin çok dikkatli bakılması ve sağlıklı beslenmesi gerekmektedir yoksa zayıf düşer. Her zaman sahibinden özel ilgi ister ve ona ayrı zaman ayırmanız gerekir. Koruyucu özelliği sayesinde bir çocuğu bile ona emanet edebilirsiniz. Çok sakin bir yapıya sahip olan bu köpek herhangi bir tedirginlik anında çok agresif hareketler sergiler. Böyle zamanlarda çok dikkatli olmanız gerekir.

Görüntü bakımından Sivas Kangalı’na benzer. Boyları çok uzundur ve kilosu 60 kg kadar çıkar. Ortalama yaşam süreleri 16 yaştır. Sağlıklı beslenilirse daha uzun da yaşar. Genlerinde herhangi bir kalıtsal hastalık yoktur. Çok karışık bir şekilde beslenmemelidir. Düzenli olarak tek cins mama ile beslenmesi gerekir. Akbaş köpek cinsinin, tüy yapısı ve derisinin altında bulunan yağ tabakası onu her türlü hava şartına karşı korur. Ancak çok sıcak havalarda üstüne su tutarak eğlenceli zamanlar geçirebilirsiniz. Açık ortamda yaşayacak ise her şekilde büyük bir köpek kulübesi olmalıdır. Düzenli olarak hareket etmesi gerekir. Çok meraklı bir köpek olduğu için etrafındaki her şeyi incelemeyi sever. Bu yüzden çevresinde zararlı bir şey olmamasına dikkat etmelisiniz.

Tags:
Leave a Comment