2020 Kedi Aşı Fiyatları

Kediler, hayatımıza eşlik eden, yaptığı hareketlerle bizleri güldüren ve sevimli halleri ile hayatın stresinden arınmamızı sağlayan canlılardır.

Evimizde veya dışarıda kedi bakarken, hem bizim hem de sahiplendiğiniz kedinin sağlığı için bazı aşıları yaptırmak şarttır. Bu aşılar doğumdan sonra belirli dönemlerde yapılır. Kedinizi veterinere götürdüğünüzde size bir kedi aşı takvimi hazırlayacaktır. Fiyatlar bir çok faktörle değişebilmektedir.

Aşılar, insanlarda veya hayvanlarda kullanılabilir. Sonrası için tehlikeli olabilecek bakteri veya virüsün zayıflatılmış ve hastalık etkinliği azaltılmış yeni bir formudur. Bu vücuda belirli bir dozda verildiğinde, vücut bu yabancı bu materyale karşı savunmaya geçer. Bağışıklık sistemi antikorlar oluşturarak bu yabancı materyalin vücuda zarar vermesini engeller. Bağışıklık sistemi bir hafızaya sahiptir. Buna benzer yabancı bir materyal, yani bakteri veya virüsün kendisi vücuda girdiğinde onu hatırlayarak yok eder. Böylece örneğin kedi lösemi aşısı yaptırdığınızda kediniz bu hastalıktan yaptırmayan kedilere göre daha çok korunmuş olunur.

Zorunlu Kedi Aşıları

Kediler için aşı programı kedinizi veterinere götürdüğünüzde, sizin için hazırlanacaktır. Daha sonra bu kedi aşı takvimi  ile uygun aşılar uygun zamanda yapılacaktır. Bir kedinin olması gereken temel üç aşı vardır. Bunlar karma aşı, lösemi aşısı ve kuduz aşısıdır. Ayrıca kedinize üç ayda bir yaptırmanız gereken bir diğer aşı iç parazit aşısıdır.

İlk olarak kedilere  iç ve dış parazit aşıları uygulanır. İç ve dış parazitlere karşı koruma sağlayan bu aşı uygulandıktan sonra diğer aşıların uygulamaları yapılır. Daha sonra sırasıyla karma aşı, kedi lösemi aşısı , karma aşının ikinci dozu, lösemi aşısının ikinci dozu ve en son da kuduz aşısı uygulanır.

Aşılama 6 ile 8 hafta arasında başlar, ancak kedinizi daha büyükken sahiplenmişseniz veterineriniz kedinize uygun aşı planlamasını yapacaktır. Kedinize bir aşı karnesi verilir, kedi aşı takvimi bulunan bu karne ile aşı takibi yapmanız kolaylaşır. Bu aşı karnesini kaybetmemeniz ve her veterinere gidişinizde yanınızda götürmeniz önemlidir. Bazı aşıların her yıl tekrarlanması gerekmektedir. Bununla ilgili detaylı bilgilendirme veterineriniz tarafından yapılacaktır.

Bazı aşıların tam etkinliği bulunmamaktadır. Örneğin kedi lösemi aşısı yaptırdığınızda kediniz yüzde yüz ihtimalle lösemi hastalığına yakalanmayacak anlamına gelmemektedir. 2020 kedi aşı fiyatları yapılacak aşı türüne ve hizmet alınan veteriner kliniğine göre farklılık göstermektedir.

Tags:
Leave a Comment